اطفاء حریق, اعلام حریق, مشاوره ،طراحی و اجرا

انواع آتش

انواع آتش

آتش سوزی یکی از زیانبارترین حوادث در طول تاریخ می باشد. بنابراین بشر طی سالیان دراز با بررسی علل سوانح آتش سوزی و شناسایی انواع آتش و راه های مقابله با آن به خلق راهکار های نوین مقابله با آتش پرداخت.

انواع سیستمهای اعلام و اطفا حریق،کپسول های آتش نشانی و مواردی از این دست نتیجه این مطالعات می باشد.از سوی دیگر با ایجاد مراجعی برای نظارت و ایجاد استانداردهای مختلف و نهاد ها و ایجاد سیستم تاییدیه آتش نشانی سعی بر جلوگیری از حادثه می نماید. .با اینحال عادت به رفتار ایمن بهترین روش پیشگیری از حوادث می باشد.

برای مطالعه سایر مقالات ما اینجا کیلیک کنید.

انواع آتش

جهت سهولت در پیشگیری و کنترل آتش سوزی ، طبق استاندارد ملی به شماره 7756  انواع آتش بر اساس ماهیت ماده سوختنی به دسته های زیر تقسیم می گردد:

<yoastmark class=

اینفوگرافی انواع آتش

گروه A (مواد خشک)

این گروه از آتش رایج ترین نوع آتش سوزی می باشد.این گروه شامل سوحتن مواد جامدی مانند چوب ، کاغذ ، پارچه و سایر موادی که سوختن آن ها باعث به وجود آمدن خاکستر می شود است.

گروه B (روغن ها)

آتش سوزی مایعات قابل اشتعال مانند بنزین ، الکل ، روغن های خوراکی و … در این گروه از آتش قرار می گیرند.  شما برای خاموش کردن این نوع از آتش به هیچ عنوان نباید از آب استفاده کنید زیرا این مواد به دلیل سبکی روی آب جاری شده و باعث گسترش آتش سوزی خواهند شد.

مقالات دیگر : آموزش نگهداری از کپسول های آتش نشانی

گروه C (گازها)

این گروه از آتش در استاندارد های مختلف متفاوت تعریف شده است به گونه ای که در استاندارد های آمریکایی حریق های الکتریکی را شامل می شود مانند آتش سوزی تابلو برق ها ، سیم کشی ها ، تجهیزات الکتریکی و …. اما در استاندارد های اروپایی این گروه از آتش مربوط به گازهای قابل اشتعالی همچون متان ، بوتان پروپان و …. بوده و حریق های الکتریکی در گروه E قرار می گیرند. در مقالات این سایت دسه بندی های آتش را بر اساس استاندارد های اروپایی انجام خواهیم داد.

گروه D (فلزات)

این گروه شامل حریق ناشی از فلزات قابل اشتعال مانند سدیم ، پتاسیوم ، منیزیم و …. می باشد که معمولا فقط در مکان های خاصی مانند آزمایشگاه ها ممکن است رخ دهد.

گروه E (الکتریکی)

همانطور که پیشتر گفته شد این گروه از آتش در استاندارد های اروپایی تعریف شده و حریق های الکتریکی را شامل می شود.

مقالات دیگر : کپسول آتش نشانی CO2

گروه K (روغن و چربی های آشپزخانه)

به تازگی دسته بندی جدیدی به انواع حریق اضافه شده است که شامل روغن و چربی های پخت وپز است.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *